Alüminyum Tabela

Alüminyum Tabela Modelleri

Alüminyum Tabela

Tabela; dikkat çekmek, yönlendirmek, bilgi vermek gibi işlevlere sahip olan ve firmalar, iş yerleri, herkes tarafından çok kullanılan reklam materyali olarak adlandırılabilir. Tabela iş, ticaret dünyasında müşterilerin dikkatini ve ilgisini çekmek, yapılan iş hakkında bilgilendirme yapmak, verdiği hizmetin tanıtımını yapmak amacıyla yaygın olarak kullanılır. Reklam için dış tanıtım önemlidir. Bu da tabelalar vasıtası ile olur. Bu yüzden tabela aslında çok önemli bir detaydır.  Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte farklı özellik ve kalitede tabela çeşitleri oluşmuştur. Bu da her bütçeye, zevke ve ihtiyaca uygun tabelanın varlığı anlamına gelir.

Tabelalar çeşitleri çok fazladır. Bu seçim müşterinin seçimine bağlıdır. Bu çeşitlerden bir tanesi de Alüminyum tabelalardır. Alüminyum tabela, alternatif tabela malzemeleri arasında en dayanıklı olanıdır. En dayanıklı reklam malzemesi olarak kullanılır ve bu tür tabelaların potansiyel müşterilerin üzerinde büyük bir etkisi vardır. Tabela çeşitleri arasında dayanıklılık ve kalite bakımından en çok tercih edilenlerden biridir. Görsellik, dayanıklılık, kalite bakımından çok fazla tercih edilmesinin ana sebepleridir.  Hemen hemen bütün işletmelerin tercihi olan tabela türünde, tabela müşterinin isteğine bağlı olarak değişik boyut ve tasarımlarda üretilir. Diğer tabela modelleri gibi ışıklı ya da ışıksız olarak yapılabilir. Diğer tabela türlerine göre tasarım ve çeşit açısından oldukça fazla alternatife sahiptir.

 

Alüminyum Tabela Çeşitleri

Kişinin tercihine göre pek çok seçenek sunulur. Firmamız desteği ile en uygun olanını belirlemek hiç de zor olmayacaktır. Alüminyum tabela;  Işıklı, Işıksız, Giydirme, totem, kutu harf tabela, lambiri giydirmeli, led aydınlatmalı, elektronik ve mekanik türde çeşitlere sahiptir. Işıklı tabela tercihinde, Zemin oyularak arkadan düz Plexiglas yapıştırma veya kabartma Plexiglas kutu harf, krom kutu harf uygulamaları yapılır. Işıksız tabela tercihinde ise alüminyum zemin üzerine folyo kesim harf, dekota kesim harf, plexiglas düz kesim ve kutu veya kutu harf, krom kutu harf, alüminyum kutu harf uygulanır. Alüminyum tabelalar,  küçük yönlendirme tabelalarından büyük çatı tabelalarına kadar geniş kullanım alanına sahiptirler.

 

Alüminyum Tabela Nasıl Yapılır?

Alüminyum levhalarla yapılacak şekil veya harfler, CNC yardımı ile istenilen ölçülerde kesilir. Kesilen parçaların kenarları bükülür ve uygun boya ile boyanır. Boya tabakanın dış etkenlere karşı korunmasına yardım eder. Oyma işlemi yapılan yerlerin iç tarafları plexiglas adı verilen ışık geçirme özelliğine sahip madde ile örtülür. Ardından bu maddenin üzeri renkli folyolar ile kaplanır. İki model yapılabilir. Biri önden ışık yayar, plexiglas malzeme ile yapılır. Diğeri ise yapımında sadece alüminyum kullanılır ve ışığı arkadan yayar. Alüminyum tabela, hem folyo kaplanarak hem de ön yüzüne dekupe kabartma plexi harflerin kullanımı ile de yapılabilir. İsterseniz ön kısma ışık sistemi yaparak tabelanın gösterişli olması sağlanabilir. Tabela yapımında geniş yazı alanı ile tabela çevresi de alüminyumdan yapılır.

Alüminyum Tabela Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tabela aşaması kişiye özel gelişir. Grafik tasarımından imalata, imalattan montaja kadar bütün süreçlerde özen ve dikkat gerektirir. Alüminyum tabela çeşitlerinde de bu konu önem taşımaktadır.

İleride oluşabilecek problemlere karşı montajı güzel yapılmalıdır. Elektrik sisteminde bir sorun karşılaşılması konusu düşünülerek içindeki malzemeleri değiştirebilmek ya da tamir edebilmek için kapaklı bir mekanizma olmalıdır. Tabela; yağmur, kar, güneş gibi hava koşullarından olumsuz etkilenmesini önlemek veya etkisini azaltmak adına elektrostatik boya ile boyanmalıdır. Yapılan tabelalarda, montajlarda bütün ağırlık hesaplamaları, rüzgâr hesaplamaları gibi profesyonellik gerektiren konular düşünülmeli ve uzman kişi tarafından hesaplanıp parçaların kesimi, dizaynı ve montajı buna bağlı olarak yapılmalıdır. Alüminyum tabelalar, diğer türlere göre daha hafiftir. Bu yüzden de tercih edilme oranı yüksektir. Tabela üzerinde fazla ağırlık dengesizlik, bozukluk gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Fazla yük istenmez ise veya monte edilecek yerin bu ağırlığı kaldıramayacağı düşünülürse böyle bir tercih yapılabilir.

Alüminyum Tabela Avantajları

Alüminyum tabela çeşitleri diğer tabelalara göre çok daha uzun ömürlü olma avantajına sahiptir. İçerisine uygulanacak ışık sistemi sayesinde çok daha fazla gösteriş elde edilebilir. Tabelalar elektrostatik boya ile boyandığı sürece koruyuculuğu fazlalaşır ve paslanma gibi görüntüyü kötü etkileyecek olaylara daha az rastlanır. Totem tabela amacı ile çok sık kullanılabilir ve maliyet bakımından da avantaj sağlanabilir. Firmaların kendilerini uzaktan müşterilerine tanıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştirir. Firma veya müşteri isteğine göre istenilen tarz da tasarım ve istenilen şekil ve boyutta yapılabilir. Kullanılan özel boya ile firmanın özel rengi varsa çok kolay bir şekilde bu renk sağlanabilir. Hem iç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Isı veya nemden etkilenmezler ve görsel bakımdan etkileyiciliklerini korurlar. Işıklandırmalar sayesinde işyeri çok prestij kazanabilir. Bu şık görüntü ile akşam karanlığında bile kolayca görülür ve firmayı potansiyel müşterilerine tanıtır. Tabelanın tasarımı işletme hakkında çok güzel fikirler oluşumuna neden olabilmektedir.  Alüminyum metal maddeler içerisinde dayanıklı, paslanmaz ve hafif bir ürün olduğundan büyük ebattaki tabela imalatında özellikle çatı tabela imalatında bu ürün tercih edilir.

Alüminyum Tabela Yapım Aşamaları

Alüminyum tabela, duvar kolon alın yüzlerine alüminyumdan yapılan uygulama olarak da tanımlanır. Her tabela aşaması her tabela için genel olarak aynı ilerler fakat yapılan işlemler farklılaşır ve bu farklılığa göre sıralanır. Her tabela çeşidinin kendine özel yapım şekli vardır. Genel olarak bir tabela yapımında aşamalar keşif, tasarım, üretim, montaj olarak ilerler.  Keşif aşamasında tabelanın konulacağı yerin ölçüsü alınır ve bu alana en uygun şekilde grafik çalışması ve tasarımı hazırlanır. İkinci aşama tasarım aşamasıdır. Bu aşamada alınan ölçüler ile müşteri istekleri birleştirilir ve bilgisayar aracılığı ile grafik çalışması hazırlanır ve sunulur. Firmamız ile müşteri fikir alış verişleri gerçekleştirerek müşterinin seçeceği tabelaya karar kılınır. Bu süreçte sadece maddi unsur göz önünde bulundurulursa yanlış tercihler yapılabilir. Dayanıklılık, kalite, görünüş gibi bütün konular düşünülür ise daha sağlıklı bir sonuç elde edilir. Kullanılan malzemenin kalitesi bir o kadar önemlidir.  Sonuçta bir kere yapılan tabela sağlam ve kaliteli tasarlanıp üretildikten sonra yıllar boyu kullanım sağlanabilir. Artık üretim sürecine geçildiğinde ise karar kılınan tabela çeşidi ve modeli için üretim sürecine geçilir.  Üretilecek olan tabelanın ihtiyaçları, malzemeleri tedarik edilir ve imalat süreci başlar. İmalat süreci sonlandığında ise geriye montaj kalır. Montaj süreci de uzmanlık isteyen bir konudur. Uygun montaj sağlanmadığı zaman sıkıntı yaşanır. Uzman ekip tarafından yapılan montaj sağlam olur ve uzun yıllar dayanıklılığını korur. Görüldüğü üzere genel hatları ile her aşama aynıdır fakat yapılan işlemler farklıdır. Özellikle farklı olan bölüm imalat aşamasıdır. Çünkü her tabelada olduğu gibi alüminyum tabelanın da seçilen çeşidine göre üretilmek için ne yapılması gerektiği farklılaşır.

Eğer markanızın, firmanızın veya isminizin farklı tarzlarda hazırlanan kendine has özellikleri barındıran alüminyum tabela reklam yolu ile tanıtılmasını isterseniz bu alanda hizmet veren firmamız ile iletişime geçip çok farklı ve ayrıcalıklı fikirlerle karşılaşabilirsiniz.

    WeCreativez WhatsApp Support
    Fiyat almak için tıklayın.
    WhatsApp Destek Hattı